Işık tedavisi sayesinde depresyonla mücadele edin

woman-609254_1920

Eğer siz de günler kısaldıkça daha depresif hissediyor ve enerji seviyenizde düşüş gözlemliyorsanız “kış depresyonu” denilen rahatsızlığa yakalanmış olabilirsiniz.

Bu durum bir efsane değil. Hepimiz normal bir yaşam sürmek ve mutlu olmak için doğal güneş ışığına ihtiyaç duymaktayız. Ancak modern yaşam tarzımız bizi güneşin dengeleyici etkilerinden fazlasıyla mahrum etmektedir. Doğal ışıktan yeterince yararlanamayan bireylerde enerji düşüklüğü, yorgunluk, uyku problemleri, asabiyet, iştah kaybı ve hatta depresyon gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir. Bilim adamları bu durumu “Mevsime Bağlı Duygusal Rahatsızlık” (Seasonal Affective Disorder, SAD) şeklinde ifade etmektedir.

Yapılan araştırmalara göre göze giren doğal ışık, vücut hormonlarında değişikliğe sebep olmaktadır. Güneş̧ ışığı, uyku hormonu olan melatonin üretimini engeller ve uyanık kalmaya yardımcı olur. Bu mevsimsel rahatsızlıktan muzdarip olanlar, yani kış boyunca gün ışığından mahrum kalanlar, daha yüksek seviyelerde melatonin üretmektedir. Bu da kişinin kendisini daha yorgun hissetmesine ve depresif belirtiler göstermesine sebep olmaktadır.

Bu rahatsızlıkla mücadele etmenin en iyi yolu, belki de dünyanın öbür ucuna giderek güneş ışığından yararlanmaya çalışmaktır. Ama kış depresyonunun önüne geçmeye yardımcı bir alternatif olarak “Işık Tedavisi” yöntemini kullanmak maddi açıdan daha uygun bir seçenektir.

Işık tedavisi, düzenli aralıklarla verilen yüksek yoğunluktaki suni beyaz ışık sayesinde, vücudun gün ışığına olan ihtiyacının karşılanmasıyla gerçekleştirilir. Tedavi, ilk dönemde günlük 10-15 dakikalık seanslarla başlar ve gün geçtikçe seansların süresi 30 dakikaya kadar çıkarılabilir.

Tedavi boyunca uygulanan bu yüksek yoğunluktaki beyaz ışığın bilgiyi beyne aktarabilmesi için retinadan geçmesi gerektiğinden sadece sağlıklı gözlere sahip bireylere ışık tedavisi öneriliyor. Eğer göz doktorunuz, gözlerinizde hiçbir soruna rastlamadıysa ve her şey yolundaysa tedavi sonrası birkaç gün içerisinde sonuç almaya başlayabilirsiniz.

Vücudumuza olduğu gibi zihnimize de iyi bakmamız, büyük önem taşıyor. Bu yüzden kış mevsiminin iyi yönlerine odaklanmaya çalışın. Daha fazla uyuyabilir, közlenmiş̧ kestane yiyebilir, kış sporları yapabilir, ailenizle daha fazla vakit geçirebilir ve kendinizi şımartabilirsiniz. Sonra bir de bakmışsınız ki baharı ve yazı karşılama zamanı çoktan gelmiş̧!

Nu

One Comment

  1. […] yöntemi gayet basit; çoğunuzun bildiği ışık tedavisinden oluşuyor. Bu yöntemde gözlere ışık gönderen bir gözlük kullanılıyor. Lamba karşısında […]

Leave a Comment

Email (will not be published)

Güvenlik *