Egzersiz sonrası yaşanan kas ağrılarını hafifletmek

Post By RelatedRelated Post

Uzun bir aradan sonra spora yeniden başladığınızda, şüphesiz en az eğlenceli olan kas ağrılarıdır.  Peki, bir sonraki antrenmanımızın da yaşadığımız kas ağrıları nedeniyle berbat olmaması için ne yapmalıyız?

  • Soğuk ya da sıcak tedavi

Ağrıları hafifletmek için sıcaklığı kullanmak çok eski bir yöntemdir. Bir kriyoterapi seansı yapmanız mümkün değilse, iyileşme sürecinizi sıcak bir banyo ile hızlandırabilirsiniz. Şayet bir küvetiniz yoksa, ısı etkili kas kremleri, ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

  • Susuz kalmayın

Spor öncesi, spor yaparken ve spor sonrası bol bol su için. Su, birçok faydasının yanı sıra, kas ağrılarına neden olan laktik asit oluşumuna karşı mücadelede de en iyi müttefiklerimizdendir.

  • Uyku

İyi bir uyku, metabolizma için onarıcı bir rol üstlenir. Kas dokularımızın iyileşmesini sağlar ve en dikkatle hazırlanmış kremlerden bile daha etkili bir şekilde etki gösterir. Nedeni ise, hücrelerimizin yenilenmesinin, gündüze göre gece üç kat daha hızlı gerçekleşmesidir.

  • Egzersiz sonrası rahatlama

Gerçek anlamda yumuşak bir iyileşme isteyenler, kaslarını rahatlatmak ve kan akışını teşvik etmek için kendilerini bir masajla şımartabilirler.

 

Nu

Leave a Comment

Email (will not be published)

Güvenlik *