Duygusal Bağımsızlığın Kaynağı: Özsaygı

Post By RelatedRelated Post

woman-570848_1920

Aile ve çift terapisi konusunda çalışan uzman psikolog Anne-France Huret’in duygusal bağımlılıktan duygusal bağımsızlığa geçiş konusunda bazı tavsiyeleri var. Amaç; başlangıçta yoğun olarak “biz” diye hissedilen durumu, uzun vadede daha tatmin edici olan “şahsım/kendim/ben” üçlüsüne dönüştürmek. Bu sürecin oluşması birçok aşamaya bağlı olsa da, özsaygı bu aşamaların en önemlisidir. Çünkü çoğu zaman duygusal bağımlılık sadece özsaygı eksikliğinin bir yansımasıdır. Yani, bir başkasını bağımlı olmadan sevebilmek için önce kendimizi sevmeliyiz.

Özsaygı; kim olduğumuz ve değerimizin ne olduğu konusunda olumlu bir değerlendirme yapabilmek demektir. Bu, yaşamımız boyunca bulunduğumuz durum ve çevremizde olan insanlara göre değişkenlik gösterebilir. İşler yolunda giderken cesur hissederiz ve özsaygımız gelişir. Bunun sonucunda ise hedeflerimize ulaşmak için daha donanımlı oluruz.

Yüksek bir özsaygıya sahip olmak korkularımızla mücadele etmemizi ve negatif düşünce kalıplarımızı (kendimize ve diğer insanlara dair yanlış fikirler) değiştirmemizi sağlar. Bu ise insanların farklılıklarını anlamamıza ve kabullenmemize izin verir.

Özsaygınızı artırmak için Anne-France Huret’ten tavsiyeler:

  • Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın; herkes özel ve eşsizdir.
  • Olumsuz yorumların, özellikle de sizi çok iyi tanımayan insanlardan geldiğinde moralinizi bozmasına izin vermeyin. Yapıcı eleştirileri dikkate alın, gerisini boş verin.
  • Bazıları sınırı çok hızlı aşsa da, özsaygı kendini beğenmişlik değildir. Bunun için daha ölçülü olmayı amaçlayın.
  • Korkularınızı ve hatalarınızı belirlemeyi öğrenin ve bunlarla mücadele edin.
  • Karşınızdaki kişiyi kırmadan “Hayır,” demeyi öğrenin; fikrinizi ve ne istediğinizi söylemekten korkmayın.

Bu uzun bir yolculuk olabilir ancak herkes başarabilir.

Özsaygı; bilinçsiz tepkilerimizi devre dışı bırakmak, sadece kendimizle barışık olmak için değil, nevrotik bir biçimde körü körüne bağlı olmadan sevmemize izin veren “duygusal bağımsızlık” durumunu da sağlamak ve kendimizi olduğumuz gibi sevmek için bize yol gösterir.

İnanın çabanıza değer.

13101440_1800872813474950_1712043761_nFransada Psikolog
Internet Sitesi : http://anne-francehuret.wix.com/psychologue
Facebook sayfası : https://www.facebook.com/Anne-France-HURET-Psychologue-Psychoth%C3%A9rapeute-658351254286652/

Nu

Leave a Comment

Email (will not be published)

Güvenlik *