EMDR; fobilerin, bağımlılıkların, depresyonun ve daha fazlasının nazik tedavisi

Post By RelatedRelated Post

Açılımı Eye Movement Desensitization and Reprocessing olan EMDR fobi, bağımlılık, depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olabilecek yeni bir psikoterapötik yaklaşımdır. Bu yöntem, 1980’li yılların sonlarında, psikolog Francine Saphiro tarafından ABD’de geliştirildi ve ilk başlarda, travma sonrası sendromların tedavisinde kullanıldı. Tecavüz, kaza ve fiziksel şiddetin yanı sıra birçok travmatik olayda, mağdurların tedavisinde kullanılan bu yöntem, İngilizce konuşulan ülkelerde ve özellikle de ABD’de, en çok kullanılan yöntem olma özelliği taşıyor. EMDR, bir taraftan yarattığı şaşırtıcı sonuçlarla dikkati çekerken diğer bir taraftan da, kafalarda birçok sorunun oluşmasına neden oluyor.

Göz hareketlerinin yatıştırma gücü

Aslında ipucu adında gizli – Göz hareketi hassasiyet azaltma ve yeniden işleme. Francine Saphiro bu yöntemi, gözleriyle kuşların uçuşunu takip etmenin onu rahatlattığını ve karamsarlığını yok ettiğini fark etmesiyle, tesadüfen keşfetti.

Kısaca anlatmak gerekirse; sözler, bir travmayı yatıştırmak için yeterli değilmiş. Bedeni ele almak gerekiyor ve göz hareketleri, yeni beyin bağlantıları kurmaya yardımcı olabiliyormuş, bu da travmanın anısını negatif duygusundan ayırıp pozitif duygularla yerini doldurabiliyormuş. Tedavi, psikoterapötik çalışmalar konusunda uzman bir terapist eşliğinde, her biri bir saat ile bir buçuk saat arasında süren 5-10 seanstan oluşmakta. Uzmanlar, sonuçların kalıcı olduğunu söylüyorlar.

Bir seansın işleyişi

Bir örnek üzerinden gidelim. Ancak unutmayın; yöntem, hastaya göre biraz değişse de, prensip temelde aynıdır. Hastayı, yaşamındaki olayları anlatmaya davet ettikten sonra terapist, hastaya, güzel bir yer hayal etmesini ve sonrasında da, olumsuz duyguya (korku ya da öfke) neden olan travmatik olayı ve onun yerine konulacak olumlu duyguyu düşünmesini ister. Aynı anda hasta, terapistin el hareketlerini de izler. Ayrıca, seans öncesi ve sonrasında, yaşadığı sorunu kendi kendine 1 ila 10 arasında bir ölçekte değerlendirir. İlk başlarda EDMR tekniğinde sadece göz hareketleri kullanılıyordu ancak zaman ve tecrübeyle, başka uyarıcıların da etkili olduğu görüldü. Özellikle ellere  veya dizlere dokunmak ya da işitsel uyarıcılar gibi.

Hızlı ancak tartışmalı

Baştan beri bu yöntem önemli tartışmalara neden oldu. Geleneksel terapistlere göre, psikoterapinin temelinde dinlemek ve konuşmak yok. Oysa dinlemek ve konuşmak, hastalar için iyileştirici etki yaratan bir şey. Bu nedenle de, bu kadar kısa süreli ve konuşmadan yapılan ve bilinçaltının şifrelerini çözmeyen bir tedavi yönetiminin etkili olamayacağını düşünüyorlar. Ancak beynin işleyişi ve son derece hızlı bir şekilde bilgiliyi işleyebilme yeteneği ile ilgili son bulgular, bu düşünceyi ortadan kaldırıyor.

EDMR terapisi gerçekleştirmek için işinde uzman, yetkin bir terapistin seçilmesinin,  son derece önemli olduğunu söylemeye gerek yok, çünkü diğer yeni ve geleneksel tedavilerde olduğu gibi, burada da çok sayıda şarlatan söz konusu.

Nu

Leave a Comment

Email (will not be published)

Güvenlik *